Właśnie zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (wyrok z 30 sierpnia 2023 r. sygn. akt I SA/Gd 462/23) potwierdzający dotychczasową linię interpretacyjną polskich organów skarbowych. Sprawa, w której doradcy podatkowi TPA Poland byli pełnomocnikiem strony, dotyczyła sprzedaży energii elektrycznej na platformie wydobywczej węglowodorów (ropy i gazu).
WSA potwierdził, iż działalność prowadzona w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej (WSE) na Morzu Bałtyckim, traktowana jest jako działalność na terytorium kraju, objęta zakresem polskiej ustawy o VAT.
Wątpliwości w sprawie wynikały ze sposobu unormowania terytorialności polskiej ustawy o VAT, które w literalnym odczycie nie dają podstawy do objęcia ich zakresem zdarzeń mających miejsce w obszarze WSE znajdującym się poza granicami RP.
Rozstrzygnięcie to ma istotne znaczenie dla podmiotów prowadzących inwestycje w morskie farmy wiatrowe na terenie WSE oraz ich podwykonawców. W uzasadnieniu ustnym Sąd powołał się na orzeczenie TSUE z dnia z 29 marca 2007 r. w sprawie C-111/05, wywodząc z niego, że dla celów dostaw i świadczenia usług bezpośrednio związanych z rodzajami działalności, o których mowa w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, a do których państwa członkowskie mają suwerenne prawo, WSE jest uznawana za część ich terytorium.