19 marca 2025 roku wprowadzono nowe rozwiązanie w zakresie polityki rodzinnej – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców dzieci wymagających hospitalizacji w pierwszych tygodniach życia. Zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy zasiłku.
Kto jest uprawniony do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego?
Prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci:
urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub o masie ciała nieprzekraczającej 1000 g:
- przyznawany jest dodatkowy tydzień urlopu za każdy tydzień hospitalizacji dziecka,
- maksymalny wymiar urlopu: 15 tygodni;
urodzonych między 28. a 37. tygodniem ciąży o masie powyżej 1000 g:
- przyznawany jest dodatkowy tydzień urlopu za każdy tydzień hospitalizacji dziecka,
- maksymalny wymiar urlopu: 8 tygodni;
urodzonych po 37. tygodniu ciąży, wymagających hospitalizacji trwającej minimum 2 dni przypadających w okresie 5-28 dni po porodzie:
- przyznawany jest dodatkowy tydzień urlopu za każdy tydzień hospitalizacji dziecka,
- maksymalny wymiar urlopu: 8 tygodni.
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, przy wyliczaniu wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego bierze się pod uwagę masę urodzeniową najmniejszego z nich oraz czas hospitalizacji dziecka, które przebywało w szpitalu najdłużej. Co ważne, niepełny tydzień zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia.
Prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługuje również ubezpieczonemu, który przyjął dziecko pod swoją opiekę jako rodzina zastępcza (z wyłączeniem rodzin zastępczych zawodowych) lub wystąpił z odpowiednim wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka do sądu opiekuńczego.
Jak wygląda procedura wnioskowania o uzupełniający urlop macierzyński?
Uzupełniający urlop macierzyński jest udzielany na wniosek pracownicy lub pracownika na minimum 21 dni przed zakończeniem dotychczasowego urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z art. 180(2) § 5 Kodeksu pracy konieczne jest dołączenie zaświadczenia szpitalnego potwierdzającego hospitalizację dziecka. Wniosek można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, precyzyjnie wskazując termin zakończenia urlopu macierzyńskiego jak i okres, w jakim uprawniony/a chce korzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Pracodawcy mają bezwzględny obowiązek uwzględnienia wniosku pracownika.
Urlop ma charakter jednorazowy i nie podlega podziałowi, a jego realizacja następuje bezpośrednio po dotychczasowym urlopie macierzyńskim.
Przepisy przejściowe dla rodziców dzieci urodzonych przed 19 marca 2025
Rodzice, którzy w dniu wejścia w życie przepisów posiadali prawo do korzystania lub już korzystali z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu albo urlopowi na warunkach urlopu macierzyńskiego również mogą skorzystać z uprawnienia do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Kluczowe jest, aby wniosek złożony został najpóźniej w ostatnim dniu korzystania z zasiłku macierzyńskiego.