Nadchodzi spowolnienie gospodarki

05 listopada 2021

W ostatnim, czwartym wydaniu cyklicznej publikacji Baker Tilly TPA Index wskazujemy na lekkie wyhamowanie koniunktury. Poprzedni wskaźnik był na poziomie 0,82, teraz jest to 0,76. Czy to już powód do zmartwień dla przedsiębiorców? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Krzysztofa Horodko, partnera zarządzającego Baker Tilly TPA z Tomaszem Manowcem, dyrektorem w dziale corporate finance Baker Tilly TPA.

CZYM JEST BAKER TILLY TPA INDEX?

To cykliczna publikacja, w której na bieżąco analizujemy sytuację gospodarczą, wskazując na możliwości i pojawiające się na horyzoncie ryzyka. Wszystko po to, aby – mimo obecnych trudnych warunków – możliwe było działanie, reagowanie, planowanie i przede wszystkim realizowanie zakładanych celów biznesowych.


Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Anchor | Google Podcasts | Apple Podcasts


„Zacznijmy od wyjaśnienia jak określamy nasz Index. Baker Tilly TPA Index publikowany jest od ponad roku. Powstaje on na bazie czterech wskaźników badających stan koniunktury gospodarczej w Polsce. Wybraliśmy tu wskaźniki: syntetycznej koniunktury GUS, OECD, ESI – publikowany przez Komisje Europejską oraz PMI przemysłu. Te wskaźniki mają bardzo różne wartości i są one dość trudne w interpretacji, dlatego postanowiliśmy je znormalizować. Oznacza to sprowadzenie ich do wspólnego mianownika i określenie średniej z tych odczytów. W efekcie nasz Index przyjmuje wartość od 0 do 1. I faktycznie ostatni odczyt wyniósł 0,76, ale – trzeba przyznać – wciąż jest to bardzo wysoka wartość. Wszystkie odczyty powyżej 0,75 traktujemy jako wysokie i oznaczające rozgrzaną gospodarkę. Niemniej jednak jest to spadek naszego wskaźnika w stosunku do czerwca, w związku z czym możemy spodziewać się pewnego schłodzenia gospodarki. Oczywiście poziom wzrostu nadal pozostaje wysoki, bo mówimy o jego poziomie 5% rok do roku, choć jednocześnie widzimy też pewne czynniki, które zagrażają koniunkturze gospodarczej w kolejnych kwartałach” wyjaśnia Tomasz Manowiec.  

O jakich czynnikach mowa?

Przede wszystkim mowa o problemach logistycznych i o trudnościach z dostępem do materiałów czy komponentów niezbędnych do produkcji. Kłopoty te są najbardziej widoczne w branżach budowlanej i motoryzacyjnej. To może skutkować spowolnieniem produkcji w tych sektorach. 

„Dodatkowo mamy pierwszą od dłuższego czasu podwyżkę stóp procentowych w Polsce. Co więcej, w związku z silną presją inflacyjną, należy oczekiwać, że te podwyżki mogą być kontynuowane. Tym bardziej, że Polska pozostaje w tyle za krajami regionu w kontekście aktualnego poziomu stóp procentowych” – dodaje Tomasz Manowiec. 

„Analizując koniunkturę nie możemy ominąć sytuacji na rynku pracy. Jak wygląda sytuacja w tym obszarze?” – pyta Krzysztof Horodko. 

Mamy bardzo niską stopę bezrobocia. Obecnie wróciliśmy już do poziomów sprzed COVID-19.

Natomiast w ankiecie GUS w ostatnim miesiącu, w większości sektorów pojawiały się informacje o ograniczeniu zatrudnienia w najbliższych miesiącach, co też może potwierdzać aspekt schłodzenia koniunktury w najbliższej przyszłości. 

„Wszystkie te dane są niezwykle interesujące, zwłaszcza w kontekście podwyżki stóp procentowych i widocznego znacznego wzrostu poziomu wynagrodzeń, a także rosnącej inflacji, na którą przecież składa się wiele elementów. W tych warunkach powinniśmy się raczej spodziewać kolejnej podwyżki stóp procentowych. Póki co, stopy są dość niskie, a mimo to nie przekładają się one na wyższy wolumen transakcji. Ich poziom w ostatnim kwartale spadła” – zauważa Krzysztof Horodko. 

Zgadza się z tym Tomasz Manowiec, który wyjaśnia, że poziom transakcji wskazany w Baker Tilly TPA Index bazuje na danych z serwisu Reuters, wedle którego aktywność transakcyjna w III kwartale 2021 r. była najniższa od kilkunastu lat. 

„Wydaje się, że wiąże się to po prostu z okresem lockdownu, który obowiązywał jeszcze na początku roku. Jak wiemy, proces transakcyjny trwa kilka miesięcy i transakcje, które są finalizowane teraz, rozpoczęły się na początku roku. A nie ukrywajmy był to trudny logistycznie i operacyjnie czas na przeprowadzanie takich procesów. W kolejnych miesiącach spodziewałby się powrotu do długoterminowej średniej, bądź nawet nieco wyższych poziomów, bo otoczenie makroekonomiczne cały czas sprzyja liczbie transakcji, przede wszystkim ze względu na bardzo niski koszt pieniądza” – tłumaczy Tomasz Manowiec. 

 Co jeszcze w podcaście? 

  • Jak wygląda sytuacja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych? 
  • Jak długo trwa cykl życia firmy? 
  • Czy decyzje polityczne wpływają na gospodarkę? 
  • Jak polska koniunktura wygląda na tle regionu? 
  • Czy członkostwo Polski w UE wpływa na sytuację gospodarczą Polski?
  • Jak znaczenie ma dywersyfikacja portfela inwestycji? 

Więcej informacji o polskiej gospodarce po III kwartale 2021 r. w publikacji Baker Tilly TPA Index


Posłuchaj poprzednich odcinków podcastu:

Co dalej z zieloną energią w Polsce?

Co dalej z polską zieloną energią?

Obecnie w procesie legislacyjnym procedowany jest projekt ustawy liberalizującej tzw. regułę 10H. Czy to już czas na zielone światło dla zielonej energii w Polsce? Rozmawia Mikołaj Ratajczak z dr. Wojciechem Sztubą, partnerem zarządzającym TPA Poland.

Spółka komandytowa - czy prowadzenie biznesu w tej formie ma jeszcze sens?

Spółka komandytowa – czy prowadzenie biznesu w tej formie ma jeszcze sens?

W 2021 roku spółki komandytowe bez zapowiedzi stały się podatnikami CIT. Kolejne niekorzystne zmiany planowane są w ramach Polskiego Ładu. Czy biznes w tej formie ma jeszcze sens? Zapraszamy na podcast z udziałem Joanny Henzel i Mikołaja Ratajczaka.