Branża IT od kilku lat jest jednym z głównych beneficjentów preferencyjnych regulacji podatkowych. Aktualnie, polskie przepisy oferują szeroki wachlarz ulg m.in. właśnie dla tej branży, dzięki czemu znakomita większość firm z tego sektora (oraz osób pracujących w takich firmach) może skorzystać z preferencji podatkowych. O jakich ulgach mowa? Kto może z nich skorzystać? Na czym polegają? Wyjaśniamy w najnowszym podcaście.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mikołaja Ratajczaka, Partnera w TPA Poland z Michałem Solarskim, Senior Consultantem w TPA Poland.
Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Google Podcasts | Apple Podcasts
– Z jakich, ulg mogą obecnie korzystać przedsiębiorcy związani z sektorem IT, a może właściwiej będzie osoby związane z tym sektorem (bo przecież ulgi te nie tylko są kierowane do przedsiębiorców)? – pyta Mikołaj Ratajczak.
– W sektorze IT kluczowe są przede wszystkim: 50% KUP, IP BOX oraz ulga B+R, a od tego roku na popularności zyskuje też ulga na innowacyjnych pracowników, która jest uzupełnieniem tej ostatniej. Preferencje te potencjalnie obejmują znakomitą większość podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, rozwijaniem i ulepszaniem oprogramowania komputerowego (oraz osób tam zatrudnionych lub współpracujących w takich firmach) – wyjaśnia Michał Solarski.
Beneficjentów, do których skierowane są ulgi, można podzielić na 2 grupy.
Ulgi skierowane bezpośrednio do firm z sektora IT, czyli:
- IP BOX;
- ulga B+R;
- ulga na innowacyjnych pracowników.
Ulgi dedykowane pracownikom i współpracownikom B2B, tutaj mamy:
- IP BOX;
- 50% koszty uzyskania przychodu.
W pierwszym przypadku ulgi korzystnie wpływają na wynik podatkowy firm (podmiotów zatrudniających). Z kolei druga grupa to ulgi, których beneficjentami mogą być pracownicy danej firmy, czy też współpracownicy B2B.
Jak skorzystać z ulg podatkowych dla branży IT?
– Wyobraźmy sobie, że słucha nas osoba, która jest właścicielem firmy z branży IT i stwierdza, że jej działalność idealnie wpisuje się w omówione przez Ciebie ulgi. Co więcej, taką działalność prowadzi już od wielu lat. Co byś jej doradził? – pyta Mikołaj Ratajczak.
– Myślę, że przed podjęciem decyzji doradziłbym przeprowadzenie odpowiedniego przeglądu pod kątem każdej z ulg, m.in. w celu oszacowania poziomu oszczędności, ustalenia, czy i w jakim zakresie należy odpowiednio dostosować dokumentację, w tym np. ewidencję czasu pracy, zasady wewnętrzne i dopiero po tym odpowiednim przygotowaniu dokonanie wdrożenia. Natomiast jeśli chodzi o ulgi badawczo-rozwojową oraz IP BOX to na pewno przyjrzałbym się także przeszłości. Zasadniczo nie ma przeszkód by rozliczyć te ulgi poprzez skorygowanie nieprzedawnionych lat podatkowych i jak wynika z naszego doświadczenia w wielu przypadkach jest to możliwe – mówi Michał Solarski.
Sprawdź, czy Twoja firma może skorzystać z ulgi B+R:
Co jeszcze w podcaście?
- Na czym polegają poszczególne ulgi podatkowe dla IT?
- Kto może z nich skorzystać?
- Jak obliczyć wskaźnik nexus?
- Czym są koszty kwalifikowane?