Już w przyszłym roku organy podatkowe po raz pierwszy nie tylko sporządzą, ale i będą mogły rozliczyć za nas PIT-y. Będą bazować na informacjach przekazywanych przez płatników(w szczególności PIT-11 dotyczących pracowników) oraz złożonych za poprzedni rok zeznaniach podatkowych w zakresie ulg i odliczeń.
Usługa „Twój e-PIT” stanowi dalszy krok – po oferowanych od 2017 r. wstępnie wypełnionych zeznaniach podatkowych (PFR) – których celem jest odciążenie podatników od uciążliwego obowiązku składania zeznań rocznych w zakresie PIT.
W ramach „Twojego e-PIT” podatnicy już 15 lutego 2019 r. znajdą na Portalu Podatkowym wstępnie wypełnione roczne zeznanie PIT-37 i PIT-38 za rok 2018. W następnym roku usługa ta zostanie rozszerzona również na prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się w ramach zeznań PIT-36 i PIT-36L.
Zdaniem MF usługa „Twój e-PIT” wpisuje się w nową filozofię systemu podatkowego „3xP”, charakteryzującego się przejrzystością, prostotą i przyjaznością dla podatników.
Ważne: W 2017 roku podatnicy złożyli przeszło 11,4 mln deklaracji drogą elektroniczną, przy 5,6 mln złożonych tradycyjną drogą papierową.
Bez zbędnej biurokracji
Nowa usługa „Twój e-PIT”, nad którą obecnie pracuje resort finansów, zakłada brak obowiązku sporządzania samodzielnie deklaracji rocznej PIT przez podatników oraz łatwiejszy sposób rozliczania ulg i odliczeń. Nie tylko uzyskają wstępnie przygotowane zeznanie, ale również ominie ich obowiązek dostarczania do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z preferencji podatkowych , w tym m. in. ulgi na dzieci. Wszystko dlatego, że te dane są dostępne w systemach Krajowej Administracji Skarbowej i innych organów, do których administracja skarbowa ma dostęp.
Dokumenty są dostępne
Urzędnicy w 2019 r. (w rozliczeniach za 2018 r.) automatycznie przygotują i udostępnią w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. Zeznania te będą przygotowane na podstawie danych:
- od płatników,
- ze złożonych za rok ubiegły zeznań podatkowych w zakresie wskazanych odliczeń i ulg (np. ulga na dzieci).
W 2020 r. urzędnicy po raz pierwszy sporządzą dla prowadzących działalność gospodarczą rozliczenia na drukach PIT-36 i PIT-36L. Do przygotowania tych deklaracji posłużą m.in. dane z rejestrów ZUS (dane dotyczące przychodu, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (dane dotyczące ulgi na dzieci).
Portal Podatkowy
Podatnicy wstępnie wypełnioną deklarację znajdą na Portalu Podatkowym, do której dostęp uzyskają za pomocą uwierzytelnienia Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi ( tj. danych identyfikacyjnych podatnika oraz kwoty przychodów z poszczególnych pozycji informacji od płatników uzyskanych na drukach: PIT-11, PIT-8C oraz PIT-40A).
Wstępnie wypełniona deklaracja będzie dostępna dla podatników od 15 lutego. Podatnik będzie:
- mógł zweryfikować i zaakceptować zeznanie bez zmian,
- mógł poprawić deklarację (np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1% podatku należnego),
- mógł uzupełnić zeznanie o dane, których nie posiada KAS (np. odliczenia: IKZE, ulgi na kredyt, ulgi na internet),
- musiał uzupełnić w przypadku PIT-38, PIT-36, PIT-36L o dane, których nie posiada KAS (np. o uzyskanych przez podatnika przychodach z tytułu prowadzonej działalności),
- mógł odrzucić wstępnie złożone zeznanie i rozliczyć się samodzielnie.
Jeżeli podatnik nie zrobi nic z wstępnie wypełnioną deklaracją, PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem kwietnia.
Zakres nowych możliwości
Usługa „Twój e-PIT” obejmie podatników rozliczających się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem, jak również osoby samotnie wychowujących dzieci i tych, którzy chcą wesprzeć 1% podatku wybraną organizację pożytku publicznego. Będą mogli z niego skorzystać podatnicy, którzy są osobami fizycznymi nieprowadzącymi pozarolniczej działalności gospodarczej, oraz – a od 2020 r. – również prowadzący taką działalność.
Resort finansów szacuje, że Krajowa Administracja Skarbowa w 2019 roku udostępni „Twój e-PIT” ponad 25 mln podatników.
Obecnie trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem odpowiednich przepisów oraz opracowanie nowych funkcji na Portalu Podatkowym. MF planuje również przeprowadzenie kampanii informacyjnej, która ma rozpowszechnić informacje o usłudze „Twój e-PIT”. Wszystko po to, aby jak najszersza grupa uprawnionych mogła skorzystać z ułatwień.
Wprowadzenie usługi „Twój e-PIT” wpisuje się w trend ogólnoeuropejski – obecnie większość państw UE oferuje możliwość wypełnienia zeznania podatkowego przez administrację skarbową.
Źródło: www.mf.gov.pl