W opublikowanym 24 sierpnia 2018 r. projekcie ustawy nowelizującej przepisy podatkowe, oprócz kolejnych restrykcyjnych zmian uszczelniających system podatkowy, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie do ustawy o CIT mechanizmu umożliwiającego zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów „hipotetycznych kosztów pozyskania kapitału zewnętrznego” , tzw. Notional Interest Deducution (NID).
W ślad za innymi państwami Unii Europejskiej, a mianowicie, Włochami, Belgią, Portugalią, Maltą i Cyprem, Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zachętę do pozostawienia kapitału w spółkach, której celem ma być, jak wskazuje ustawodawca w uzasadnieniu do projektu ustawy, zwiększenie podatkowej atrakcyjności finansowania własnego.
W myśl proponowanych zmian, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, stanowiące iloczyn stopy referencyjnej NBP powiększonej o 1 punkt procentowy i dopłaty wniesionej przez wspólników do spółki (zgodnie z przepisami KSH) lub kwoty tzw. zysków zatrzymanych, tj. zysku przekazanego na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółki.
Odsetki obliczone w powyższy sposób będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów maksymalnie do wysokości 250 tysięcy PLN rocznie. Uprawnienie do rozpoznania kosztu przysługuje w roku wniesienia dopłaty lub przekazania zysku na kapitał rezerwowy lub zapasowy oraz dwóch kolejnych latach.
Według proponowanych zmian, jeżeli w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym została wniesiona dopłata do spółki albo podjęta została uchwała o zatrzymaniu zysku w spółce, nastąpi zwrot dopłaty bądź wypłaty zysku (również częściowo), przychodem będzie wartość „hipotetycznych” odsetek uprzednio zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Analogiczny przychód powstanie w przypadku przejęcia, podziału lub przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną przez upływem ww. 3 lat.
Należy zaznaczyć, iż powyższy mechanizm nie będzie mógł być stosowany w przypadku przeznaczenia dopłaty lub zysków na pokrycie straty bilansowej.
Powyższe zasady mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., ale obejmą już dopłaty wniesione oraz zatrzymane zyski z roku 2019.