Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, uchwalony przez Sejm 24 października 2018 roku zawiera propozycję stosowania preferencyjnej stawki podatkowej w wysokości 5% od dochodów uzyskiwanych z tytułu praw własności intelektualnej. Nowy rodzaj ulgi podatkowej, tzw. Innovation Box ma obowiązywać w polskim systemie podatkowym od 01 stycznia 2019 roku.
Z preferencyjnego opodatkowania będą mogli skorzystać podatnicy, którzy są właścicielami, współwłaścicielami, użytkownikami lub osobami posiadającymi prawo do korzystania z praw własności intelektualnej na podstawie umowy licencyjnej chronionych zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe (tj. prawo do wynalazku, prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego). Ponadto, będzie możliwość zastosowania ulgi również w przypadku zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnych, jeśli będą ponoszone koszty na ich rozwój lub ulepszenie.
W projekcie wprowadzono katalog dochodów, które uprawniają do skorzystania z ulgi Innovation Box. Należy tu wymienić:
- dochody z tytułu należności lub opłat licencyjnych
- dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej
- dochody osiągnięte z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionych w cenie sprzedaży produktu lub usługi
- dochody uzyskane z przyznanego odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postępowaniu spornym, sądowym lub arbitrażowym.
Chcąc skorzystać z preferencyjnego opodatkowania, podatnik będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji rachunkowej, w której wyodrębnione powinno być każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Ewidencja powinna być prowadzona w należyty sposób, który pozwoli na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodu i dochodu przypadających na każde z praw własności intelektualnej.
Co najważniejsze, istotnym wymogiem do skorzystania z ulgi jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z:
- komercjalizacją
- wytworzeniem
- rozwojem lub
- ulepszeniem praw własności intelektualnej.
Dodatkowo muszą być wykazane powiązania ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z praw własności intelektualnej, co stanowi o zachowaniu oraz realizacji zasady nexus (zasady łącznika).
Głównym celem wprowadzenia ulgi podatkowej jest wypromowanie i zachęcenie do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce oraz stworzenie takiego systemu podatkowego, który będzie przyjazny i atrakcyjny dla firm rozwijających wysokie technologie.
Podobnego typu rozwiązania funkcjonują np. w Luksemburgu, Holandii, Francji czy na Słowacji.