Podatnicy rozpoczynający prowadzenie firmy mogą być opodatkowani według skali PIT, stawką liniową lub na zasadach ryczałtowych (po spełnieniu ustawowych warunków). Od 1 stycznia 2019 r. na wybór korzystnej dla podatnika formy rozliczeń jest więcej czasu.
Ministerstwo Finansów wydało właśnie w tej sprawie objaśnienia, przypominając podatnikom o nowych zasadach, ich prawach i obowiązkach.
Podstawową formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest opodatkowanie na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (stawki 17% i 32%). Jednak podatnik może też wybrać opodatkowanie według 19% stawki podatku, bądź jedną ze zryczałtowanych form opodatkowania, tj.:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo
- kartę podatkową.
Z początkiem 2019 r. doszło do wydłużenia terminów na wybór formy opodatkowania przychodów/dochodów z działalności gospodarczej osiąganych przez osoby fizyczne – podatnik może dokonać ostatecznego wyboru formy opodatkowania według 19% stawki podatku albo ryczałtem, składając pisemne oświadczenie:
- do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód albo
- do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego.
Co istotne, powyższe terminy obowiązują zarówno podatników rozpoczynających działalność w trakcie danego roku podatkowego, jak i przedsiębiorców, którzy kontynuują prowadzenie firmy.
Obecnie podatnik ma także prawo do zmiany decyzji o wyborze formy opodatkowania przed upływem ustawowego terminu.
Termin 20 stycznia nadal jest ważny
Podatnicy pragnący wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej powinni złożyć stosowny wniosek (o zastosowanie karty podatkowej) do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku – przed jej rozpoczęciem, czyli tak jak przed liberalizacją przepisów.
Ponadto termin do 20 stycznia danego roku podatkowego obowiązuje także podatników, którzy byli opodatkowani kartą podatkową w poprzednim roku podatkowym, a chcieliby dokonać zmiany – jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego:
- nie zgłoszą likwidacji działalności gospodarczej
- nie złożą oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu albo oświadczenia o wyborze opodatkowania według 19% stawki podatku
- nie zawiadomią w formie pisemnej urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania w formie karty podatkowej
to ich dochody z prowadzonej działalności gospodarczej nadal opodatkowane są w formie karty podatkowej.
Warto też wiedzieć, że podatnik, który raz wybrał sposób rozliczeń ze skarbówką i nie chce go zmieniać, nie musi o tym fakcie zawiadamiać urzędu. Po prostu kontynuuje prowadzenie firmy i rozliczeń w wybrany sposób.
Wybór sposobu opłacania zaliczek
Przedsiębiorcy mogą też zdecydować, jak chcą opłacać zaliczki: co miesiąc czy co kwartał lub w sposób uproszczony. Na co wskazują przepisy w tym obszarze? Ustawa PIT oraz ustawa CIT przewidują, że podatnicy, którzy spełniają definicję małego podatnika albo rozpoczynający działalność mogą wybrać kwartalny sposób wpłacania zaliczek na podatek dochodowy lub opłacania zaliczek w uproszczonej formie.
Z kolei podatnicy podatek (PIT) ryczałtowo mogą wybrać kwartalny sposób jego wpłacania. Będzie tak wówczas, gdy przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki nie przekroczyły w roku poprzedzającym kwoty stanowiącej równowartość 25 tys. euro.
Ponadto obecnie nie ma już obowiązku odrębnego zawiadamiania fiskusa o wyborze:
- kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek oraz o rezygnacji z tego sposobu
- wpłacania zaliczek w formie uproszczonej oraz o rezygnacji z tego sposobu
- kwartalnego sposobu wpłacania ryczałtu oraz o rezygnacji z tego sposobu.
W przypadku wpłacania zaliczek kwartalnie albo w formie uproszczonej dochodzi bowiem do poinformowania o tym fakcie w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym podatnik zastosował ten sposób wpłacania zaliczek.
Jak wskazuje MF w wydanych objaśnieniach, kolejną zmianą w przepisach jest też zniesienie obowiązku zawiadomienia o rezygnacji z wybranej formy wpłacania zaliczek.