Wygląda na to, że organy podatkowe postanowiły w tym roku rozwiać wątpliwości podatników związane z rozliczeniem podatkowym przychodów i kosztów związanych z wykorzystaniem samochodów w działalności gospodarczej.
Najpierw Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe (z 9 kwietnia 2020r.). Dotyczyły one stosowania przepisów, które obowiązują od 2019 roku i dotyczą kosztów nabycia, korzystania, eksploatacji oraz zbycia samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.
Następnie, w interpretacji ogólnej z dnia 11 września 2020r., minister odniósł się do przepisu w zakresie określenia przychodu pracownika korzystającego z samochodu służbowego do celów prywatnych. Mowa o art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracownika z tytułu wykorzystywania przez niego samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości zryczałtowanej (250zł lub 400zł miesięcznie w zależności od pojemności silnika).
Interpretacja kończy trwający od lat spór pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi co do wykładni powyższego przepisu. Przedmiotem sporu, w którym sądy administracyjne opowiedziały się po stronie podatników, było to, czy ryczałt, oprócz wydatków takich jak m.in. naprawy, przeglądy i ubezpieczenie, obejmuje również koszty paliwa zakupionego przez pracodawcę. Podatnicy i sądy uważali, że tak. Organy podatkowe przyjęły odmienne stanowisko twierdząc, że paliwo zużyte na cele prywatne, sfinansowane przez pracodawcę, stanowi odrębne świadczenie i jako takie stanowi dodatkowy (oprócz ryczałtu) przychód pracownika.
Minister Finansów w interpretacji ogólnej przychylił się do stanowiska sądów. Przyznał m.in., że wyłączenie wartości paliwa z ryczałtu byłoby sprzeczne z celem wprowadzenia omawianego przepisu, czyli z chęcią uproszczenia rozliczeń z fiskusem.
Korzystne dla płatników i podatników rozstrzygnięcie znacznie uprości rozliczenia dotyczące opodatkowania świadczeń z tytułu wykorzystania samochodów firmowych przez pracowników.