Raportowanie MDR: Polska wyjątkowo skrupulatnie potraktowała wytyczne UE

23 września 2021

Raportowanie MDRJuż od ponad 2,5 roku, bo od 1 stycznia 2019 roku, istnieje obowiązek raportowania schematów podatkowych. Polska jako pierwsza zdecydowała się na wdrożenie przepisów w tym zakresie na podstawie unijnej dyrektywy. Pozostałe kraje Unii Europejskiej wstrzymały się z tą decyzją do ostatniego możliwego momentu. To jednak nie koniec bycia pionierem na tle Wspólnoty. Polska wprowadziła też dodatkowe warunki obligujące do raportowania schematów podatkowych. Czy faktycznie pośpiech i te dodatkowe zasady były potrzebne w krajowej praktyce podatkowej? O tym wszystkim w podcaście TPA Observer.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Rafała Wienconka, doradcy podatkowego, Managera w TPA Poland z Ewą Banaszak, MDR & Tax Coordination Managerem w TPA Poland.

 


Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Anchor | Google Podcasts | Apple Podcasts


Dyrektywa zobowiązała państwa członkowskie UE do implementacji przepisów o MDR do końca 2019 roku. W zależności od jurysdykcji zakres i termin implementacji był inny, natomiast Polska była absolutnie pierwszym krajem, który się na to zdecydował. Ponadto, Polska jest jednym z krajów UE, który przewiduje najwyższe sankcje za niedopełnienie obowiązków związanych z raportowaniem. I co ciekawe, Polska rozszerzyła zakres obowiązków związanych z raportowaniem w stosunku do przewidzianego przez dyrektywę” – wskazuje Ewa Banaszak, MDR & Tax Coordination Manager w TPA Poland.

Jednocześnie doprecyzowuje, że w Polsce rozszerzono zakres raportowania – obok schematów transgranicznych (których obowiązek raportowania wynika z dyrektywy) raportowaniu podlegają również tzw. schematy krajowe, w tym dotyczące VAT czy akcyzy. Pozostałe kraje ograniczyły się do raportowania schematów transgranicznych. Wszystko po to, aby móc wykryć niechciane międzynarodowe planowanie podatkowe – bo temu właśnie raportowanie schematów podatkowych miało służyć.

Co zatem przedsiębiorcy muszą raportować?

Ewa Banaszak podkreśla, że w praktyce często sądzi się – niestety mylnie – że raportować trzeba agresywne planowanie podatkowe czy działania optymalizacyjne. A to nieprawda – raportowaniu podlegają często zwykłe czynności, które przynoszą zgodne z prawem korzyści podatkowe. Mogą to też być codzienne zdarzenia gospodarcze, takie jak płatności pomiędzy podmiotami powiązanymi lub płatności, które spełniają ustawowe progi. Tak naprawdę obowiązek zgłoszenia może powstać nawet w sytuacjach, gdy w ogóle nie występuje korzyść podatkowa.

Oczywiście, żeby w ogóle wystąpił obowiązek raportowania, muszą być również spełnione określone kryteria przewidziane w przepisach” – podpowiada Ekspert TPA Poland.

Z rozmowy dowiesz się także:

  • Jakie kryteria powodują obowiązek raportowania?
  • Czy polskie warunki dotyczące raportowania również są bardziej rygorystyczne niż wymaga tego prawo unijne?
  • Jak warunki ustawowe przekładają się na praktykę biznesu?
  • Jak rozumieć korzyść podatkową, od której zależą obowiązki raportowania MDR?
  • Kiedy w praktyce będziemy mieć do czynienia z tzw. schematem krajowym, a kiedy z transgranicznym?
  • Czy można nie prowadzić działań optymalizacyjnych, a mimo to podlegać obowiązkowi raportowania MDR?

Potrzebujesz pomocy w temacie raportowania schematów podatkowych? Zobacz nasze usługi: Zobacz więcej


Posłuchaj poprzednich odcinków podcastu:

strategia podatkowa, podcast TPA Observer

Nowy obowiązek firm: raportowanie realizacji strategii podatkowej

Wzrost obowiązków sprawozdawczych podatników jest wyraźnym trendem nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy czy OECD.

Spółka sp.z o.o. Podcast TPA Observer

Czy warto przekształcić jednoosobową firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to coraz popularniejsza forma prowadzenia działalności w Polsce. To po części efekt przepisów, które spowodowały, że spółki komandytowe przestały być dobrą alternatywą.