Wielu przedsiębiorców w obawie przed wyższymi zobowiązaniami podatkowymi zdecydowało się na wypłatę grudniowych wynagrodzeń lub premii swoim pracowników za kończący się rok jeszcze w grudniu 2021 r. Pozwoliło to w niektórych przypadkach na obniżenie wysokości zaliczki na podatek dochodowy pobieranej i wpłacanej przez zakłady pracy oraz na uzyskanie dodatkowego czasu na dostosowanie systemów księgowych do nowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Legalność takiego działania potwierdzili przedstawiciele zarówno Ministerstwo Finansów jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas spotkania Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich przedsiębiorców. Niewielu jednak przedsiębiorców zdawało sobie sprawę, że wraz z podjęciem takich działań mogą się w stosunku do nich zaktualizować dodatkowe obowiązki informacyjne w zakresie raportowania schematów podatkowych.
Czym są schematy podatkowe i kiedy powstaje obowiązek raportowania
Schematy podatkowe są w istocie nowym rodzajem obowiązku sprawozdawczego, którego celem jest dostarczenie Ministerstwu Finansów informacji o potencjalnie agresywnym planowaniu podatkowym, nadużyciach związanych z planowaniem podatkowym, ale również informacji przeznaczonych do analizy funkcjonowania określonych ulg lub preferencji. Wbrew pozorom wystąpienie obowiązku raportowania schematu podatkowego nie jest zatem sytuacją naganną lub rzeczą, której podatnik powinien się obawiać. Niemniej nie należy tego obowiązku ignorować ponieważ brak jego wypełnienia może wiązać się z dotkliwymi sankcjami.
Aby powstał obowiązek informacyjny, uzgodnienie musi spełniać definicję schematu podatkowego, a w przypadku schematów innych niż schematy podatkowe transgraniczne, również kryterium kwalifikowanego korzystającego czyli podmiotu, którego przychody, koszty lub aktywa przekraczają 10 mln EUR lub sytuacja gdy uzgodnienie dotyczy rzeczy lub praw o wartości powyżej 2,5 mln EUR.
Przez schemat podatkowy natomiast rozumie się uzgodnienie, które:
- spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada ogólną cechę rozpoznawczą,
- posiada szczególną cechę rozpoznawczą, lub
- posiada inną szczególną cechę rozpoznawczą.
Kiedy wypłat wynagrodzenia pracownikom w grudniu będzie schematem podatkowym
Na potrzeby niniejszego artykułu skupimy się wyłącznie na pierwszym przypadku czyli tzw. ogólnych cechach rozpoznawczych i kryterium głównej korzyści.
Ustawodawca wśród ogólnych cech rozpoznawczych wskazał m.in. uzgodnienie, w ramach którego dochodzi do zmiany zasad opodatkowania, których skutkiem jest faktycznie niższe opodatkowanie, zwolnienie lub wyłączenie z opodatkowania. Natomiast przez kryterium głównej korzyści, którego wypełnienie jest warunkiem powstania schematu podatkowego w przypadku ogólnych cech rozpoznawczych, należy rozmieć takie działanie podatnika, który kierując się zgodnymi z prawem celami innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej mógłby zasadnie wybrać inny sposób postępowania, z którym nie wiązałoby się uzyskanie korzyści podatkowej rozsądnie oczekiwanej lub wynikającej z wykonania uzgodnienia, a korzyść podatkowa jest główną lub jedną z głównych korzyści, którą podmiot spodziewa się osiągnąć w związku z wykonaniem uzgodnienia. Korzyścią podatkową w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej jest również obniżenie wysokości podatku do pobrania przez płatnika.
W świetle powyższego wydaje się zatem, że przesunięcie wypłaty grudniowego wynagrodzenia pracownika ze stycznia na grudzień, wyłącznie w celu uzyskania korzyści w postaci możliwości obniżenia zaliczki na podatek dochodowy o zapłaconą składkę zdrowotną o ile będzie wiązała się ze zmniejszeniem wysokości zaliczki na podatek dochodowy będzie stanowić schemat podatkowy podlegający raportowaniu. Schemat ten jako schemat krajowy, będzie podlegał raportowaniu tylko przez podmioty kwalifikowane tj. przedsiębiorców, którzy spełniają cechę tzw. kwalifikowanego korzystającego, o której była mowa wyżej.
Jednocześnie z uwagi na zawieszenie terminów raportowania schematów krajowych do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19 w stosunku do opisanego schematu podatkowego nie zaczęły biec żadne terminy związane z obowiązkiem raportowania schematów podatkowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się w warunkach opisanych powyżej wypłacić wynagrodzenie swoim pracownikom nadal mają jeszcze czas na złożenie informacji o tym schemacie podatkowym.
Potrzebujesz pomocy w temacie raportowania schematów podatkowych? Zobacz nasze usługi: Zobacz więcej
Zobacz też:
24 marca 2022
23 marca 2022
22 marca 2022