Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Dzięki tym przepisów komunikacja podatników z urzędnikami fiskusa ma być łatwiejsza. Dlaczego? Możliwy będzie bowiem kontakt online.
Projekt w tym obszarze został przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Przewiduje on powołanie e-Urzędu Skarbowego. Z uzasadnienia do projektu możemy się dowiedzieć, że: „e-Urząd Skarbowy będzie systemem teleinformatycznym KAS dedykowanym 5 grupom: podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom. E-Urząd będzie umożliwiał dostęp do informacji z obszaru podatków, jak i będzie gwarantował pełną transakcyjność, ponieważ za pomocą udostępnionych narzędzi i usług będzie można załatwić kompleksowo sprawę online, w tym zrealizować obowiązki podatkowe. E-Urząd Skarbowy zapewni obywatelom i przedsiębiorcom pakiet spójnych i komplementarnych usług online umożliwiających kompleksowe załatwianie spraw, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT. Ułatwią one wywiązywanie się z obowiązków podatkowych, w tym zapłatę podatku”.
Trzeba przyznać, że wszyscy na taką zmianę czekają. Można śmiało powiedzieć, że nie tylko sami podatnicy, ale także urzędnicy. Pozwoli to bowiem na znaczne usprawnienie całego procesu kontaktu ze skarbówką, a także wpłynie na szybkość załatwiania spraw w urzędzie.
Automatyzacja procesów
Projekt ustawy zakłada automatyzację załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez KAS przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. System e-Urząd Skarbowy zastąpi dotychczas wykorzystywany przez KAS Portal Podatkowy. Komunikacja za pośrednictwem e-US (w postaci portalu lub aplikacji mobilnej) będzie pod względem prawnym tak samo ważna jak wykonywanie czynności w formie tradycyjnej.
Aby zakładana automatyzacja się powiodła konieczne jest wprowadzenie wielu zmian, które uelastycznią istniejące zasady dotyczące m.in. podpisywania dokumentów i delegowania kompetencji w ramach organów KAS. W projekcie zaproponowano m.in. kompleksowe uregulowanie w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej zagadnień związanych z udzielaniem upoważnień przez organy KAS ze szczególnym uwzględnieniem przypadku delegowania uprawnień pomiędzy organami KAS w drodze rozporządzenia ministra finansów. Regulacja ta została opracowana na bazie dotychczasowych doświadczeń związanych przede wszystkim ze stosowaniem przepisów uregulowanych na potrzeby różnych procedur w Ordynacji podatkowej.
Dostęp do danych
Zgodnie z przepisami zawartymi w projekcie, osoba uwierzytelniona w e-Urzędzie Skarbowym będzie miała dostęp do informacji z obszaru podatków, które dotyczą jej samej, ale również innych osób w zakresie posiadanego upoważnienia. Dodatkowo możliwe będzie załatwianie online sprawy dotyczących udostępnionych informacji z obszaru podatków, jak i innych spraw.
E-Urząd Skarbowy ma gwarantować proste i szybkie załatwienie sprawy za pośrednictwem udostępnionych e-usług dla użytkownika uwierzytelnionego (zalogowanego do e-Urzędu).
Zniknie opłata skarbowa od zaświadczeń
Warto też wspomnieć o jeszcze jednej korzyści płynącej z uruchomienia e-Urzędu. Otóż osoby, które będą korzystać z e-US nie będą ponosić kosztów opłaty skarbowej od wydawanych zaświadczeń. Ograniczone mają być również koszty zagranicznych przekazów pocztowych, dotyczących nadpłat podatku zwracanych podatnikom mieszkającym poza Polską.
Dodatkowo ma zostać uruchomiony system teleinformatyczny „e-Koncesje”, który pozwoli na elektroniczną obsługę i usprawnienie wydawania koncesji oraz zezwoleń.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Obecnie projekt znajduje się na etapie konsultacji.