Z dniem 16 maja obowiązujący dotychczas stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemiologicznego. Ta niewielka zmiana ma wpływ na liczne terminy oraz obowiązki uczestników obrotu gospodarczego w Polsce, niemniej pozostaje bez wpływu na terminy raportowania MDR. Schematy podatkowe krajowe pozostają bowiem nadal zawieszone, natomiast zawieszenie w zakresie schematów transgranicznych zostało uchylone z początkiem 2021 r.
Gwoli przypomnienia 8 marca ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ustawodawca krajowy zawiesił w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19 wszystkie terminy dotyczące obowiązków związanych z tzw. krajowymi schematami podatkowymi. Najprościej rzecz ujmując terminy zostaną zatem odwieszone jeżeli odwołanie zostanie nie tylko stan epidemii, ale również stan zagrożenia epidemiologicznego.
Oznacza to, że w tym okresie podatnicy nie mieli obowiązku raportowania schematów, choć mogli to robić, ponieważ zawieszone były tylko terminy, a dokonane w tym okresie czynności zachowywały skuteczność. Z danych do jakie podaje portal prawo.pl wynika, że podatnicy nie czekali na odwieszenie terminów ponieważ do końca 2021 r. zaraportowano łącznie 10 750 schematów na formularzu MDR-1, z czego jedynie 2833 od 1 lipca 2020 r. stanowiły schematy transgraniczne (dostęp na: https://www.prawo.pl/podatki/raportowanie-schematow-podatkowych-ile-raportow,513562.html).
Terminy wynikające z ustawy
Należy jednak pamiętać, że stan zagrożenia epidemiologicznego również nie będzie trwał wiecznie i po jego odwieszeniu podatników zaczną obowiązywać terminy dotyczące raportowania schematów krajowych wynikające z ustawy.
Warto zatem przypomnieć, że zgodnie z terminami wynikającymi z ustawy informacje o schemacie podatkowym (MDR 1) promotor przekazuje w terminie 30 dni od:
- dnia następnego po udostępnieniu schematu podatkowego,
- następnego dnia po przygotowaniu do wdrożenia schematu podatkowego lub,
- od dnia dokonania pierwszej czynności związanej z wdrażaniem schematu podatkowego
– w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.
Takie same terminy obowiązują tzw. korzystającego czyli podmiot, który wdraża schemat podatkowy oraz wspomagającego czyli podmiot, który udziela wsparcia we wdrożeniu lub opracowaniu schematu, o ile w stosunku do tych podmiotów powstanie obowiązek raportowania schematu podatkowego na formularzu MDR 1.
Ponadto na promotorach i wspomagających ciąży obowiązek kwartalnego poinformowania organów podatkowych o udostępnionych w minionym kwartale schematach podatkowych (MDR – 4) w terminie 30 dni po zakończeniu danego kwartału.
Informacje o zastosowaniu schematu podatkowego (MDR 3) przekazuje natomiast korzystający w terminie złożenia deklaracji podatkowej, której dotyczy dany schemat podatkowy.
Szczególny obowiązek informacyjny ciąży ponadto na wspomagających, którzy na formularzu MDR-2 zobowiązani są zawiadomić organ podatkowy o zidentyfikowaniu schematu w terminie 5 dni od dnia, w którym powzięli lub powinni powziąć informację, że uzgodnienie w odniesieniu do którego są wspomagającymi stanowi schemat podatkowy. Obowiązek ten jest wyłączony jeżeli wcześniej wspomagający otrzymał Numer Schematu Podatkowego od promotora lub korzystającego lub przekazano mu dane dotyczące zaraportowanego schematu.
Jeżeli zatem rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemiologicznego zostanie odwieszone to podatników zaczną obowiązywać wyżej wskazane terminy na wypełnienie obowiązków ustawowych w zakresie schematów krajowych.
Potrzebujesz pomocy w temacie raportowania schematów podatkowych? Zobacz nasze usługi: Zobacz więcej