Do końca 2022 r. Polska ma wprowadzić do krajowego porządku prawnego regulacje, na mocy których właściciele platform cyfrowych będą obowiązani do raportowania informacji na temat ich użytkowników. Przekazane informacje mają pomóc w wykrywaniu osób, które przy pomocy platform cyfrowych uchylają się lub unikają opodatkowania. Jest to kolejny sposób Unii Europejskiej na przeciwdziałanie zróżnicowaniu efektywnych stawek opodatkowania pomiędzy przedsiębiorstwami „online” i „offline”.
Nowe obowiązki wynikają z przyjętej przez Radę UE dyrektywy 2021/514 z 22 marca 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (dalej „Dyrektywa” lub „DAC7”). Przyjęta Dyrektywa zakłada nałożenie obowiązku sprawozdawczego na operatorów platform cyfrowych z obszaru Unii Europejskiej i państw trzecich, którzy za pomocą platform:
- wynajmują nieruchomości (np. Booking.com),
- świadczą usługi osobiście (praca zdalna lub praca fizyczna, np. Fixly lub Uber),
- sprzedają towary (np. Amazon, eBay) lub wynajmują środki transportu (np. Click&Boat).
DAC7 ma na celu zapewnienie jeszcze większej przejrzystości w funkcjonowaniu platform cyfrowych i ich użytkowników. Operatorzy platform będą zobowiązani do gromadzenia i raportowania informacji o każdym aktywnym sprzedawcy, który jest osobą fizyczną lub podmiotem gospodarczym. Wśród przekazywanych informacji znajdą się m.in.:
- imię i nazwisko / nazwa,
- adres,
- numer identyfikacji podatkowej oraz numer VAT sprzedawcy jeżeli jest dostępny,
- data urodzenia / numer w rejestrze gospodarczym,
- adres i numer księgi wieczystej każdej nieruchomości,
- liczba dni, w których każda nieruchomość była wynajmowana,
- łączna wysokość wynagrodzenia wypłaconego w każdym kwartale oraz
- wysokość opłat, prowizji i podatków potrącanych przez platformę w każdym kwartale.
Operator platformy cyfrowej, na którego zostanie nałożony obowiązek przekazania powyższych informacji, zobowiązany będzie do ich weryfikacji, zgodnie z procedurami należytej staranności, w terminie do dnia 31 grudnia okresu objętego sprawozdaniem. Ponadto, operator powinien przekazać każdemu użytkownikowi objętemu raportem kopię tych informacji, przed przekazaniem ich do właściwego organu.
Prezentowane zmiany związane są z koniecznością uzyskania przez różnego rodzaju operatorów platform cyfrowych oraz ich użytkowników tzw. transparentności podatkowej, której celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i większe wpływy do budżetów. Operatorzy platform cyfrowych powinni przygotować się na te zmiany i wdrożyć odpowiednie środki techniczne, aby móc pozyskać wymagane informacje.
Jeżeli będą Państwo potrzebować pomocy w zakresie tych nowych obowiązków bardzo prosimy o kontakt: Skontaktuj się