30 września upływa przedłużony termin na złożenie rocznej deklaracji podatkowej CIT-8E przeznaczonej dla podatników ryczałtu od przychodów spółek, a zatem tzw. estońskiego CIT. Dotyczy to podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r.
Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o CIT, podatnik opodatkowany tzw. estońskim CIT (czyli ryczałtem od spółek) zobowiązany jest złożyć do urzędu skarbowego deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego za poprzedni rok podatkowy. Powinien to zrobić do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego. W tym roku zeznanie CIT-8E składane jest po raz pierwszy. Składane jest też w zupełnie innym terminie niż wynikałoby to z przytoczonego przepisu. Otóż należy pamiętać, że minister finansów, rozporządzeniem z 28 czerwca 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1363), przedłużył termin dla złożenia deklaracji CIT-8E do 30 września 2022 r
CIT-8E to deklaracja o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych. Jest to formularz przewidziany dla firm, które są opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT). Opodatkowaniu tym podatkiem mogli w 2021 roku podlegać podatnicy prowadzący działalność w formie spółki z o.o. albo spółki akcyjnej (obecnie mogą z niego korzystać wszystkie spółki kapitałowe, a sam podatek zmienił nazwę na ryczałt od dochodów spółek – wcześniej nazywał się „ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych).
Deklarację należy składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. Obowiązującym obecnie wzorem formularza CIT-8E jest wersja 2 opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów (https://www.gov.pl/web/finanse/citez).
Załącznikiem do CIT-8E jest formularz CIT/EZ, czyli informacja o danych uprawniających do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w której podać należy informacje dotyczące spełniania warunków do opodatkowania w tej właśnie formie (m.in. dane o zatrudnieniu, wysokości wynagrodzeń, rodzaju przychodów, powiązań kapitałowych, czy obowiązujących zasad rachunkowości).