Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej („KIS”) w interpretacji z dnia 25 sierpnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.367.2022.1.AW przyznał rację podatnikowi, który we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej wystąpił o potwierdzenie czy oddział zagranicznej spółki może zostać zakwalifikowany samodzielnie jako spółka nieruchomościowa w rozumieniu ustawy o CIT.
Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym wskazał, że jako niemiecka spółka, odpowiednik sp. z o.o. zarządza funduszami inwestycyjnymi, które prowadzą m.in. na terytorium Polski działalność polegającą głównie na kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem tych nieruchomości. Spółka prowadzi swoją działalność na terytorium Polski poprzez oddział, który stanowi zagraniczny zakład niemieckiej spółki. Przedmiotem działalności oddziału jest m.in. zarządzanie nieruchomościami w imieniu funduszu oraz zarządzanie środkami inwestowanymi w nieruchomości. W związku z tym, że funduszy nie można uznać za podatników podatku CIT w Polsce to status podatnika podatku dochodowego należy przypisać niemieckiej spółce w zakresie jakim je reprezentuje. Ta, działając poprzez oddział w Polsce, ma ograniczony obowiązek podatkowy.
Spółka powzięła wątpliwości czy jej polski oddział może zostać zakwalifikowany samodzielnie jako spółka nieruchomościowa w rozumieniu ustawy o CIT?
W wydanej interpretacji Dyrektor KIS potwierdził stanowisko zaprezentowane przez Spółkę, że oddział nie może zostać samodzielnie zakwalifikowany jako spółka nieruchomościowa w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.
Dyrektor KIS wskazał, że zgodnie z ustawową definicją, spółką nieruchomościową jest podmiot inny niż osoba fizyczna zobowiązany do sporządzenia bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości. Z powyższej definicji wynika zatem, że spółka nieruchomościowa musi spełniać dwa podstawowe warunki: być podmiotem innym niż osoba fizyczna oraz pozostawać zobowiązanym do sporządzenia bilansu na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.
Wskazał on również, że oddział nie posiada osobowości prawnej, a jest jedynie wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej prowadzonej przez zagranicznego przedsiębiorcę. Ponadto, oddział jako wyodrębniona jednostka organizacyjna nie ma struktury udziałowej. Wobec czego Dyrektor KIS stwierdził, że oddział nie będzie spełniał warunków do uznania go za spółkę nieruchomościową o której mowa w art. 4a pkt 35 ustawy o CIT.
A zatem zagraniczne oddziały spółek w Polsce co do zasady nie będą mogły zostać uznane za spółki nieruchomościowe w kontekście ustawy o CIT jeśli nie posiadają osobowości prawnej, a są jedynie wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią zagranicznego przedsiębiorcy nie posiadającą struktury udziałowej, w której nie występują inne podobne prawa do uczestnictwa w nich.