Z dniem 1 kwietnia 2023 r., weszło w życie odwrotne obciążenie w podatku VAT (tzw. reverse charge) dla dostaw niektórych produktów energetycznych. Przepisy mają charakter regulacji tymczasowych i będą obowiązywały do 28 lutego 2025 r. Zgodnie z komunikatem MF rozwiązanie to wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym przez branżę i ma na celu zwiększenie konkurencyjność polskiego systemu giełdowego.
W praktyce, zastosowanie nowowprowadzonych regulacji, będzie oznaczało przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy (dotychczas zobowiązanego do wystawienia faktury VAT w kwocie brutto i wpłaty należnego podatku VAT do urzędu skarbowego, z jednoczesnym prawem do wykazania i odliczenia uiszczonego podatku w deklaracji VAT przez nabywcę) na nabywcę (sprzedawca wystawi fakturę w kwocie netto, a nabywca rozliczy jednocześnie podatek VAT należny i naliczony w jednej deklaracji, na zasadzie samonaliczenia). W większości przypadków pozwoli to na uniknięcie zamrażenia środków na zapłatę podatku VAT wpływając pozytywnie na cash-flow.
Nowe regulacje obejmują:
- dostawy gazu w systemie gazowym,
- dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i
- usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych
Warunkiem ich zastosowania jest, aby:
- nabywcą gazu lub energii elektrycznej był podatnik VAT czynny, którego główną działalnością w odniesieniu do nabywania gazu lub energii jest ich odsprzedaż,
- w odniesieniu do usługi przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, nabywca był podatnikiem VAT czynnym,
- sprzedawcą był podatnik VAT czynny nie korzystający ze zwolnienia podmiotowego
- przedmiotowe transakcje były realizowane bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionego podmiotu na giełdzie towarowej lub OTF
Głównymi podmiotami, które zostały objęte nowymi regulacjami są nabywcy posiadający koncesję na obrót energią, lub rachunek w rejestrze Unii na potrzeby handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych, spółka prowadząca giełdę towarową, domy maklerskie, spółki prowadzące giełdową izbę rozrachunkową lub jednocześnie izbę rozliczeniową i rozrachunkową.
Ważne!
Zarówno sprzedający, jak i nabywcy, przed dokonaniem pierwszej czynności objętej powyższymi zasadami, są zobowiązani do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienia o rozpoczęciu dokonywania tych czynności, pod rygorem grzywny za wykroczenie skarbowe.