Już od 1 października 2023 r. w Unii Europejskiej na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 zaczną obowiązywać regulacje dotyczące tzw. „granicznego podatku węglowego” czy też „cła węglowego” (z ang. Carbon Border Adjustment Mechanism, w skrócie CBAM).
Mechanizm CBAM jest elementem pakietu FIT for 55 i ma na celu dostosowywanie cen niektórych towarów importowanych na terytorium Unii Europejskiej, aby wyrównać konkurencję pomiędzy produktami unijnymi (obciążonymi kosztami związanymi z emisją CO2) z produktami importowanymi (które nie są obciążone takimi kosztami).
Regulacje CBAM dotkną w szczególności następujących grup produktów:
- stal, żelazo i produkty pochodne,
- aluminium i produkty pochodne,
- nawozy, w tym amoniak, nawozy mineralne i chemiczne,
- cement,
- energia elektryczna i wodór.
Przepisy dotyczące podatku węglowego będą wchodzić w życie stopniowo. W pierwszej kolejności na podmioty importujące wskazane powyżej produkty nałożone zostaną obowiązki formalne, kolejny etap przewiduje opłaty podatku.
Stopniowo regulacjom CBAM zostaną poddane również wytwory innych gałęzi przemysłu.
W pierwszym okresie (przejściowym) podmioty importujące ww. produkty będą zobowiązane do kwartalnego raportowania wielkości emisji gazów cieplarnianych powstałych w cyklu życia importowanych produktów.
Po zakończeniu okresu przejściowego (tj. od 2026 r.), wymagane będzie rozliczanie emisji CO2 związanych z importowanymi produktami i surowcami, w tym poprzez zakup certyfikatów CBAM (uprawnień do emisji).
Importerzy będą również zobligowani do dopełnienia szeregu innych obowiązków formalnych.
Regulacje CBAM dla podmiotów importujących produkty stalowe, aluminiowe, nawozy czy cement oznaczają szereg dodatkowych obowiązków, do wypełnienia których warto się zawczasu przygotować. Niewywiązanie się z nich może prowadzić do nałożenia kar finansowych.
Jeżeli importujecie Państwo którekolwiek z nich, prosimy o kontakt, a my pomożemy Państwu poradzić sobie z wdrożeniem przepisów.