Zgodnie z art. 154 par. 4 kodeksu wyborczego członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje:
- zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy;
- do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Wynagrodzenie za zwolnienie od pracy w związku z udziałem w pracach komisji wyborczej
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia od pracodawcy za:
- dzień głosowania oraz liczenia głosów;
- dzień wolny przypadający bezpośrednio po dniu głosowania.
Wynagrodzenie od pracodawcy nie przysługuje za:
- dodatkowe 5 dni zwolnienia od pracy, z których mogą skorzystać członkowie komisji w związku z pełnioną funkcją.
Obowiązki pracownika w związku ze zwolnieniem z pracy z powodu udziału w pracach komisji wyborczej
Pracownik, który planuje skorzystać ze wyżej wymienionego zwolnienia z pracy, ma obowiązek:
Najpóźniej 3 dni przed planowaną nieobecnością poinformować pracodawcę na piśmie o:
- przyczynie nieobecności;
- przewidywanym czasie jej trwania.
Najpóźniej dzień po zakończeniu nieobecności dostarczyć pracodawcy zaświadczenie potwierdzające udział w pracach komisji, wystawione i opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
Zasady ustalania wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy
Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy (np. z tytułu udziału w pracach komisji wyborczej), w sytuacjach, gdy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Składniki wynagrodzenia, które są ustalane jako średnia, oblicza się na podstawie wynagrodzenia z miesiąca, w którym przypada zwolnienie lub okres niewykonywania pracy.
(Podstawa prawna: art. § 5 Rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy)
Pracownik w nowej roli: Osoba Pełniąca Funkcje Publiczne
Co w sytuacji, gdy po wyborach okaże się, że pracownik zacznie pełnić nowe obowiązki państwowe? Poniżej zwracamy uwagę na najważniejsze kwestie związane z nową sytuacją dla obu stron.
- Obowiązkiem pracownika jest poinformować pracodawcę o objęciu funkcji publicznej, a pracodawca ma obowiązek dostosować warunki zatrudnienia do nowych okoliczności.
- Pracownik może ubiegać się o urlop bezpłatny na czas pełnienia funkcji publicznej, co pozwala na zachowanie stosunku pracy, ale bez prawa do wynagrodzenia.
- Pracownik może złożyć wniosek o wypowiedzenie umowy o pracę w związku z objęciem nowych funkcji.
Jeśli obowiązki pracownicze oraz nowa funkcja państwowa nie będą się wzajemnie wykluczały, pracodawca ma obowiązek dostosować warunki zatrudnienia do nowej sytuacji, tj. umożliwienie uczestnictwa w pracach jego organu. W przypadku, gdy pracownik nie jest w stanie pogodzić obowiązków publicznych oraz pracowniczych, pracodawca ma szereg możliwości związanych z rozwiązaniem stosunku pracy z takim pracownikiem:
- może rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron;
- może rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Należy pamiętać, że przy zastosowaniu takiego rozwiązania można zobligować pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego oraz można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy umożliwiając pełnienie nowej roli. W przyczynie rozwiązania stosunku pracy pracodawca powinien wskazać faktyczny powód rozwiązania stosunku pracy, jednak nie może być to objęcie przez pracownika funkcji publicznych.
W niektórych przypadkach pracownik może skorzystać z ochrony przed zwolnieniem z pracy bez zgody odpowiedniego organu. Pracodawca z kolei musi uzyskać uprzednią zgodę odpowiedniego organu, np. rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa. Bez tej zgody rozwiązanie stosunku pracy jest niedozwolone.