Firmy, które zdecydują się na nowe inwestycje w Polsce mogą liczyć na specjalne wsparcie w postaci zwolnień z podatku dochodowego. Propozycja Ministerstwa Rozwoju określana jest jako ta, która z całej Polski uczyni specjalną strefę ekonomiczną.
Projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji, który specjalne ulgi w PIT i CIT ma wprowadzić, znajduje się na etapie konsultacji: międzyresortowych oraz publicznych. Projektowane wsparcie ma zastąpić funkcjonujące dotychczas w ramach ustawy o SSE.
Teraz mamy SSE
Obecny system udzielania wsparcia dla inwestorów również ma charakter zwolnienia podatkowego, ale dotyczy tylko przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomiczne (dalej: SSE). SSE funkcjonują na podstawie ustawy o SSE.
Autorzy projektu ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji uważają, że mechanizm ulg podatkowych dla firm z SSE się sprawdził i należy go utrzymać, zwłaszcza dla podatników, którzy planują inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy. Jednak dzisiejsze wsparcie powinno być zmodyfikowane i dostosowane do obecnych realiów.
Obecne SSE w liczbach (dane na koniec grudnia 2016 r.)
- 2263 ważne zezwolenia na prowadzenie na terenie SSE działalności gospodarczej posiadali przedsiębiorcy
- 112,3 mld zł wyniosła skumulowana wartość zainwestowanego kapitału
- 332 tys. pracowników zatrudniali łącznie inwestorzy
Ograniczenia terytorialne powinny zniknąć
Zawarte w projekcie rozwiązania przewidują, że zwolnienia podatkowe dostępne będą dla przedsiębiorców planujących nowe inwestycje w terenie RP, które zgodnie z ustawodawstwem polskim oraz Unii Europejskiej obejmować będą utworzenie nowego zakładu produkcyjnego oraz reinwestycje. Pod pojęciem nowych inwestycji rozumiane będą inwestycje spełniające kryteria ilościowe (nakłady inwestycyjne) i kryteria jakościowe zgodne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju 2020, weryfikujące wpływ inwestycji na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki oraz wpływ na rozwój gospodarczy regionu.
Podstawowa zmiana, w porównaniu z obecnymi zasadami SSE, przewiduje odejście od ograniczeń terytorialnych dotyczących możliwości uzyskania wsparcia w formie zwolnienia od podatku dochodowego.
W przeciwieństwie do rozwiązań przewidzianych w ustawie o SSE ograniczonych do inwestycji realizowanych w konkretnych lokalizacjach, o nowe wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy z terenu całego kraju, niezależnie od miejsca prowadzonej działalności gospodarczej. Nowa zachęta będzie miała zastosowanie do nowych inwestycji realizowanych w Polsce. Takie rozwiązanie ma zlikwidować długotrwałą i obciążającą przedsiębiorcę procedurę zmiany granic SSE oraz ograniczenie obszarów, na których można było uzyskać wsparcie.
Warto dodać, ze SSE nie znikną z dnia na dzień. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej wydane na gruncie ustawy o SSE będą działali w reżimie prawnym ustawy o SSE do końca 2026 roku. Wszystkie prawa nabyte przez przedsiębiorców realizujących inwestycje na terenie SSE zostaną przez nich zachowane.
Czas korzystania z ulgi będzie określony
W przypadku ustawy o SSE okres korzystania przez danego przedsiębiorcę ze zwolnienia podatkowego jest ograniczony do terminu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, który obecnie trwa do końca 2026 r. Po tym czasie żadne zezwolenia nie będą mogły być wydane na podstawie ustawy o SSE. Jest to również graniczny termin realizacji inwestycji na podstawie zezwoleń wydanych na podstawie ustawy o SSE.
Projekt omawianej ustawy nie przewiduje takich ograniczeń, zakłada zaś korzystanie ze zwolnienia podatkowego przez okres obowiązywania wydanej na rzecz przedsiębiorcy decyzji o wsparciu, która to decyzja będzie uprawniać przedsiębiorcę do korzystania ze wsparcia nowej inwestycji w postaci zwolnienia z podatku dochodowego.
Decyzje o wsparciu będą wydawane na czas oznaczony, nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 15 lat. Przy czym, w przypadku inwestycji realizowanej na terenie, na którym w dniu wejścia w życie nowej ustawy ustanowiona będzie SSE okres ten będzie wynosił 15 lat.
Inwestycja będzie musiała spełniać pewne warunki
Projektowana ustawa przewiduje, że decyzja o wsparciu będzie wydana w odniesieniu do nowej inwestycji po spełnieniu przez nią wielu kryteriów, które mają na celu weryfikację czy inwestycja przysłuży się do rozwoju gospodarczo-społecznego kraju i regionu. Decyzja o wsparciu będzie mogła być wydana w odniesieniu do nowej inwestycji, w ramach której zostaną poniesione w określonej wysokości koszty kwalifikowane inwestycji. Minimalne kryteria dotyczące kosztów inwestycji zostaną zróżnicowane w zależności od rozmiaru przedsiębiorcy oraz stopy bezrobocia w powiecie właściwym dla lokalizacji inwestycji. Elementem uwzględniającym sytuację w regionie będzie również okres korzystania ze zwolnienia podatkowego wynikający z terminu obowiązywania decyzji o wsparciu.
Przepisy projektowanej ustawy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od momentu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.