Minister Finansów na podstawie przepisów stosownych rozporządzeń przesunął pewne terminy podatkowe. Są wśród nich te na zapłatę zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych czy złożenie informacji IFT-2R.
Od momentu ogłoszenia stanu pandemii Minister Finansów już kilkakrotnie decydował się na przedłużenie części terminów na dopełnienie obowiązków podatkowych (np. w zakresie składania informacji o cenach transferowych, czy informowania o schematach podatkowych), czy ich odroczenie, np. przesunięcie wejścia w życie nowych obowiązków podatkowych (np. nowego JPK_VAT, czy stosowania kas fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii dla niektórych grup podatników). Część tych zmian była wprowadzana przepisami tarcz antykryzysowych, część – na podstawie wydanych przez ministra finansów odpowiednich rozporządzeń.
Zaliczki przekładane dwukrotnie
Jednym z kluczowych dla przedsiębiorców terminów jest wpłata zaliczek na PIT. Chodzi dokładnie o wpłaty wykazywane w PIT-4. Po raz pierwszy termin na dopełnienie obowiązków w tym zakresie został przesunięty na mocy pierwszej tarczy antykryzysowej. Wówczas zdecydowano, że płatnicy mają czas na zapłatę zaliczek na PIT pobranych w marcu i kwietniu zaliczek do 1 czerwca 2020 r. Jednak rozporządzeniem datowanym na 1 czerwca 2020 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw pod pozycją 972 minister finansów ponownie wydłużył termin na zapłatę zaliczek w zakresie PIT i podatku zryczałtowanego.
I tak na zapłatę zaliczek pobranych w marcu, płatnicy mają czas do 20 sierpnia. Z kolei zaliczki kwietniowe trzeba wpłacić do 20 października. Nowością jest jeszcze jedno przedłużenie, a mianowicie zaliczki majowe można wpłacić do 20 grudnia.
Ten ruch – zdaniem resortu finansów – ma pozwolić przedsiębiorcom na utrzymanie płynności finansowej w związku ze skutkami pandemii koronawirusa, z którą właśnie się mierzą.
Więcej czasu na IFT-2R
Kolejne przedłużenie terminu dotyczy IFT-2R, czyli informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Również w tym przypadku jest to ponowne wydłużenie terminu przez ministra finansów. Pierwsze zostało wprowadzone rozporządzeniem z 31 marca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów do sporządzenia i przesłania niektórych informacji podatkowych (Dz. U. poz. 563) i ono przedłużyło termin do złożenia informacji IFT-2R do końca piątego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat.
Rozporządzeniem z 29 maja 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 962) minister finansów wydłużył ten termin do końca siódmego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat. Dlaczego nastąpiło kolejne wydłużenie? W uzasadnieniu do tego ostatniego rozporządzenia resort finansów podał, że Związek Banków Polskich zasygnalizował problemy techniczne z dostarczeniem IFT-2R. Banki bowiem występujące w roli płatników mogły na koniec maja zlecić wysyłkę jedynie ok. 63% informacji IFT-2R za rok 2019. Nie miały jednak możliwości wysłania informacji IFT-2R za rok 2019 do pozostałych ok. 37% podatników z krajów takich jak m.in. Cypr, Malta czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Tym samym podmioty zobowiązane do sporządzenia i wysłania informacji IFT-2R mogły, z przyczyn od siebie niezależnych, nie dotrzymać terminu 31 maja 2020 r. Stąd decyzja o wydłużeniu terminu o kolejne 2 miesiące. Ma to pozwolić nierezydentom otrzymać informacje o kwocie pobranego podatku dla celów odliczenia tego podatku od podatków płaconych w państwie rezydencji.
Dodatkowo rozporządzenie przedłużające termin na złożenie informacji IFT-2R objęło także płatników, których rok podatkowy skończył się w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r., a nie jak było wcześniej do 31 stycznia 2020 r. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc 29 maja.
O przedłużeniu innych terminów podatkowych pisaliśmy w ramach omówienia przepisów tarczy antykryzysowej 4.0.