W obliczu pandemii COVID-19 zarządy przedsiębiorstw, główni księgowi oraz biegli rewidenci stają przed wyzwaniem przedstawienia oraz oceny wpływu obecnej sytuacji gospodarczej na kluczowe pozycje prezentowane w sprawozdaniach finansowych. Ekonomiczne skutki pandemii mają znaczący wpływ na działalność wielu podmiotów gospodarczych, współpracujących z nimi dostawców, odbiorców czy kredytodawców. W warunkach dużej niepewności i zmienności otoczenia makro- i mikroekonomicznego odpowiednie odzwierciedlenie wpływu tej sytuacji na sprawozdawczość jest niezwykle trudne.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ww. interesariuszy, eksperci Baker Tilly TPA przygotowali cykl publikacji omawiających wybrane obszary, które wymagają w ich ocenie szczególnej uwagi przy sporządzaniu sprawozdań finansowych zgodnie z ustawą o rachunkowości.
W czwartej części prezentujemy kwestie związane z korzystaniem ze wsparcia tarczy antykryzysowej:
Przedsiębiorcy ubiegają się o różnego rodzaju pomoc w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych. Uzyskane wsparcie powinno być odzwierciedlone w księgach spółki, a następnie odpowiednio zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym. Poniżej prezentujemy nasze wytyczne w tym zakresie. W opracowaniu znajdują się informacje na temat:
- Zwolnienia z konieczności uiszczania składek ZUS
- Dofinansowań do kosztów wynagrodzeń i składek ZUS
- Dofinansowań z PFR
Zachęcamy do lektury >> Opracowanie