Opublikowany niedawno projekt zmian podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu nie obchodzi się łagodnie z inwestorami nieruchomościowymi, pozbawiając ich m.in. możliwości amortyzacji nieruchomości.
Wprowadzona zmiana do art. 15 ust. 6 ustawy o CIT ogranicza wysokość podatkowych odpisów amortyzacyjnych nie tylko do dokonanych na podstawie maksymalnych ustawowych stawek, jak było do tej pory, ale również do odpisów księgowych. W praktyce dla inwestorów komercyjnych oznacza to wybór pomiędzy możliwością wypłaty dywidendy inwestorom z księgowego zysku spółki a tarczą podatkową na odpisach amortyzacyjnych.
Dzieje się tak dlatego, że prawo bilansowe i podatkowe posługuje się odrębnymi kategoriami poszczególnych elementów aktywów. O ile w prawie bilansowym istnieje kategoria inwestycji długoterminowej, często wycenianej w modelu wartości godziwej, o tyle w prawie podatkowym takiego pojęcia nie ma. Zatem niezależnie od wzrostu czy spadku wartości nieruchomości w modelu wartości godziwej spółka po prostu nie będzie amortyzować nieruchomości dla celów podatkowych, a koszt nabycia rozpozna dopiero na ich sprzedaży. Deweloperzy zasadniczo przygotowujący projekty w formule build-to-sell nie odczują istotnie tych zmian, jednak już długoterminowi inwestorzy zostaną pozbawieni bieżących kosztów przez wiele lat. W międzyczasie natomiast będą ponosić wydatki modernizacyjne, których rozpoznanie również odroczy się do momentu sprzedaży nieruchomości.
Inwestujący w sektor build-to-rent w ramach instytucjonalnego najmu mieszkań też nie mogą spać spokojnie. Ustawodawca planuje całkowicie wyeliminować możliwość amortyzacji wszelkich budynków i lokali mieszkalnych, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, niezależnie od ustalonego modelu prezentacji bilansowej.
Wyjaśniamy Polski Ład:
6 sierpnia 2021
27 lipca 2021
29 czerwca 2021
22 czerwca 2021