Od 1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie większość zmian z podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Sejm odrzucił wszystkie – a było ich ponad 70 – poprawki Senatu do rządowego programu. Nie zostały uwzględnione też prośby m.in. środowisk biznesowych o odroczenie vacatio legis do 2023 r.
Tempo wprowadzania zmian, a także jakość przynajmniej części zaproponowanych w nowelizacji przepisów budzi kontrowersje. Niestety Sejm zdecydował o ostatecznym uchwaleniu Polskiego Ładu, tak aby wszedł on w życie już z początkiem przyszłego roku. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta, teraz czeka na publikację (publikacja musi mieć miejsce do 30 listopada, aby nowelizacja faktycznie zaczęła obowiązywać 1 stycznia nowego roku). Przedsiębiorcy mają zatem bardzo mało czasu na przygotowanie się do planowanych zmian.
Zmiany, które wprowadzi Polski Ład sukcesywnie opisywaliśmy w poprzednich publikacjach, informując o możliwych skutkach tych zmian w praktyce. Dziś prezentujemy syntetyczne podsumowanie najważniejszych, wybranych zmian jaki od początku 2022 roku wprowadzi Polski Ład.
Polski Ład – co się zmieni?
- Podwyżka kwoty wolnej od podatku PIT do 30 tys. zł. Jednocześnie podniesienie drugiego progu podatkowego skali PIT do 120 tys. zł.
- Nowe ulgi: dla klasy średniej czy wracających z zagranicy.
- Zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej – zniknie opcja odliczania składki od podatku PIT (dla wszystkich ubezpieczonych), co w praktyce będzie oznaczało wzrost obciążeń fiskalnych. Dla podatników prowadzących działalność gospodarczą (w tym tzw. samozatrudnionych) sposób rozliczania składki zdrowotnej będzie zależał od formy opodatkowania. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, rozliczający PIT na zasadach skali podatkowej, zapłacą składkę zdrowotną skalkulowaną jako 9% ich rzeczywistych dochodów. Dla przedsiębiorców opłacających 19% liniowy PIT składka zdrowotna wyniesie natomiast 4,9% dochodu. Dla ryczałtowców wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od wysokości realizowanych przez nich przychodów, a także wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 r.
- Zmiany w opodatkowaniu ryczałtem części branż – obniżenie stawek ryczałtu.
- Pakiet zmian dotyczących innowacji: poszerzenie ulgi badawczo-rozwojowej B+R, wprowadzenie ulgi na prototyp, nowa ulga na innowacyjnych pracowników, ulga na robotyzację. Będą też zmiany w uldze IP Box.
- Nowością będzie ulga na IPO, czyli związana z debiutem giełdowym. Wspierane preferencjami mają być też inwestycje za pośrednictwem Venture Capital, które będą zachętą do lokowania kapitału w innowacyjne polskie przedsiębiorstwa i start-upy.
- Kolejna nowa preferencja to ulga na konsolidację. Będzie ona skierowana do firm, które poprzez połączenie się z innym podmiotem zdecydują się na uratowanie np. swojego kontrahenta, dostawcy lub innego biznesu potrzebującego wsparcia.
- Uproszczenie zasad dla rozliczeń estońskiego CIT, aby korzystało z niego jak najwięcej firm.
- Wprowadzenie minimalnego podatku CIT, funkcjonującego obok standardowego podatku CIT, dla firm, które za dany rok podatkowy wykażą stratę podatkową lub których rentowność kalkulowana jako udział dochodów operacyjnych w przychodach operacyjnych nie przekroczy 1%.
- Zmiany w zasadach rozliczania podatku u źródła.
- Zmiany w amortyzacji nieruchomości.
- Stworzenie jednego okienka do obsługi wszystkich spraw związanych z inwestycjami – Investors Desk.
- Inwestor otrzyma też Interpretację 590, czyli jedną, wystawianą przedsiębiorcy przez ministra finansów interpretację, określającą całość konsekwencji podatkowych planowanej inwestycji.
- Opcja wyboru opodatkowania VAT usług finansowych.
- Wprowadzenie możliwości tworzenia Grup VAT (na wzór podatkowych grup kapitałowych w CIT). Ta opcja wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku.
Trudno w jednym artykule opisać szczegółowo nowelizację, która ma blisko 300 stron. Jeśli jednak macie Państwo pytania o to, jak Polski Ład wpłynie na działanie Waszej firmy, jakie kwestie należałoby zaadresować jeszcze przed 1 stycznia 2022 r. – serdecznie zapraszamy do kontaktu. Przeanalizujemy Państwa sytuację i wskażemy możliwe rozwiązania a także dodatkowe obowiązki, jakie może przynieść Polski Ład.
16 listopada 2021
13 września 2021
10 września 2021