Od początku lutego zaczęły obowiązywać niższe stawki VAT na niektóre towary. Preferencja będzie działać do końca lipca. Jest to element Tarczy Antyinflacyjnej.
Czasowa obniżka stawek podatku od towarów i usług objęła m.in. paliwa, autogaz, ciepło czy energię elektryczną. Dodatkowo wprowadzony został 0% VAT na żywność, gaz ziemny czy wybrane środki wykorzystywane w rolnictwie, np. nawozy. Po co to wszystko? Niższy podatek ma przełożyć się na obniżkę cen.
Rząd zdecydował się na obniżenie VAT na paliwa z 23% do 8%. Przedłużył także stosowanie 5% stawki VAT na prąd. Zerowy VAT objął nawozy, materiał siewny i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej. 0% VAT dotyczy też gazu ziemnego i podstawowych produktów żywnościowych, które dotychczas były opodatkowane stawką 5%.
Warto też tu przypomnieć, że podatnicy sprzedający detalicznie towary, dla których została wprowadzona obniżka stawka VAT (żywność, materiał siewny, nawozy i paliwa) i prowadzący ewidencję sprzedaży tych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, musieli te zmiany ująć w kasach. Było to szczególnie istotne przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych wcześniej stawką 5%, tj.: mięsa, ryb oraz przetworów z nich; produktów mleczarskich; warzyw, owoców i przetworów z nich; zbóż, produktów przemysłu młynarskiego, przetworów ze zbóż i wyrobów piekarniczych; niektórych napojów (np. zawierających co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napojów mlecznych i różnych typów tzw. mleka roślinnego).
Co więcej, podatnik dokonujący sprzedaży takich towarów, w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. zobowiązany jest do zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż czytelnej informacji, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż tych towarów jest objęta obniżoną stawką podatku VAT.
Przedsiębiorcy muszą też wiedzieć, że wraz ze zmianą stawek VAT od 1 lutego wygasły Wiążące Informacje Stawkowe dla towarów, które zostały objęte obniżką. Jeśli zatem przedsiębiorca chciałby otrzymać kolejną WIS musi o nią wystąpić ponownie. Ministerstwo Finansów zapewnia, że „Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu”.
Zobacz też:
22 lutego 2022
17 lutego 2022