W związku z pojawieniem się pandemii koronawirusa, który wywołuje chorobę COVID-19, 26 marca br. OECD opublikowało zalecenia skierowane do władz podatkowych dotyczące możliwych do podjęcia działań przez administrację państwową na rzecz wsparcia podatników.
Zgodnie z wytycznymi OECD, władza publiczna powinna zapewnić niezbędne zasoby i narzędzia celem przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 dla sytuacji gospodarczej. OECD rekomenduje wprowadzenie mechanizmów wspierających płynność podmiotów gospodarczych w postaci m.in. wydłużenia terminów na rozliczenia i płatności podatkowe, zaniechania nakładania kar i naliczania odsetek, powszechnych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych i innych należności budżetowych, tymczasowego zawieszenia zapłaty podatku VAT, przyspieszonego procesu zwrotu nadpłaconego podatku oraz zmian w zakresie prowadzenia kontroli podatkowych.
OECD wskazuje również na zapewnienie przejrzystości i wiarygodności operacyjnej administracji państwowej, która za pomocą różnych kanałów cyfrowych powinna wspierać podatników, zapewniając wyczerpującą i jednolitą informację w zakresie udostępnianych rozwiązań. Więcej szczegółów można znaleźć w raporcie o wsparciu dla podatników, infografice z proponowanymi rozwiązaniami dla administracji oraz na stronie OECD.
Czytaj więcej o „Tarczy antykryzysowej”:
- objaśnienia MF do rozwiązań COVID-wych,
- księgowe i podatkowe ujęcie wybranych instrumentów wsparcia tarczy antykryzysowej,
- przegląd założeń „tarczy antykryzysowej 4.0”,
- „tarcza antykryzysowa 4.0” – zmiany w rozliczeniach podatkowych,
- dopłaty z budżetu do odsetek dla firm – „tarcza antykryzysowa 4.0”.