Zwrot podatku od przychodów z budynków szansą dla podatników w czasach pandemii.
Podatek od przychodów z budynków nie jest podatkiem definitywnym. Podatnicy mają prawo do ubiegania się o zwrot. Wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Kto ma prawo do zwrotu?
Prawo do ubiegania się o zwrot ma każdy podatnik, który poniósł realny ciężar podatku od przychodów z budynków tj. podatek został zapłacony i nieodliczony od podatku dochodowego od osób prawnych za rok, za który podatnik ubiega się o zwrot.
Zwrot podatku wpłaconego tylko za 2019 rok?
W tym przypadku prawo zadziała wstecz. Przepis obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku, ale prawo do ubiegania się o zwrot dotyczy nie tylko przychodów uzyskanych w roku 2019, ale również w roku 2018.
Czy zmiana przedmiotu opodatkowania ma wpływ na prawo do zwrotu?
Nie. Przedmiot opodatkowania podatkiem od przychodów z budynków ulegał zmianie od czasów jego ustanowienia, jednak pozostaje to bez znaczenia dla prawa o ubieganie się o zwrot.
Formalności. Wniosek podatnika
Podatnik nie zaznacza w rocznej deklaracji CIT za dany rok podatkowy chęci ubiegania się o zwrot. Konieczne jest odrębne pismo.
Formalności. Termin
Po złożeniu rocznej deklaracji CIT za dany rok podatkowy do upływu terminu przedawnienia.
Warunki
- Brak nieprawidłowości w wyliczeniu podatku dochodowego tj. wysokości zobowiązania podatkowego / straty w złożonym zeznaniu podatkowym.
- Brak nieprawidłowości w wyliczeniu podatku od przychodów z budynków w złożonym zeznaniu podatkowym.
- Rynkowość warunków finansowania dłużnego poniesionego w związku z nabyciem lub wytworzeniem budynku (jeżeli występuje) oraz rynkowość innych poniesionych przychodów i kosztów.
Dlaczego warto?
- Realna szansa na zastrzyk finansowy dla podatników – poprawa cash flow.
- Niewiele warunków – prawidłowo dokonane rozliczenie podatkowe za dany rok. Nie powinno to zaskoczyć naszych klientów, którym takie rozliczenia prowadzimy.
- Możliwość składania następujących wniosków już teraz:
– o zwrot za rok 2018,
– o zwrot za rok 2019, jeżeli podatnik złożył już roczną deklarację CIT za rok 2019.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 27 marca 2020 r. ostateczny termin na złożenie rocznej deklaracji CIT za 2019 rok został przesunięty do 31 maja 2020 dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych.
Podatnicy, którzy skorzystali z przedłużenia terminu na złożenie rocznej deklaracji CIT za rok 2019 nie muszą czekać ze złożeniem wniosku o zwrot podatku od przychodów z budynków za rok 2018 do momentu rozliczenia rocznej deklaracji CIT za rok 2019. Oddzielny wniosek o zwrot podatku od przychodów z budynków za rok 2018 można złożyć już teraz. Warto z tego skorzystać, żeby potem nie czekać w kolejce na rozpatrzenie swojego wniosku z nowymi wnioskami, napływającymi od czerwca 2020 roku.
Alert do pobrania w wersji PDF dostępny jest – TUTAJ
Czytaj więcej o „Tarczy antykryzysowej”:
- objaśnienia MF do rozwiązań COVID-owych,
- księgowe i podatkowe ujęcie wybranych instrumentów wsparcia tarczy antykryzysowej,
- przegląd założeń „tarczy antykryzysowej 4.0”,
- „tarcza antykryzysowa 4.0” – zmiany w rozliczeniach podatkowych,
- dopłaty z budżetu do odsetek dla firm – „tarcza antykryzysowa 4.0”.