Zgodnie z projektem specustawy, związanej z pandemią wywołaną koronawirusem COVID-19, przedsiębiorcy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym mają czas do końca maja 2020 r. na złożenie deklaracji CIT-8.
Przepisy precyzują, że deklarację CIT-8 mają obowiązek złożyć: osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (czyli spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej). Zeznanie CIT-8 składają też spółki niemające osobowości prawnej, które mają siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Zeznanie to składają też tzw. podatkowe grupy kapitałowe.
Zeznanie elektroniczne
Deklaracją aktualną dla rozliczenia za 2019 rok jest ta z indeksem 28. Przedsiębiorcy, którzy składają zeznania do 31 maja w tym samym terminie będą musieli zapłacić podatek, jeśli taki z obliczeń wyjdzie (dopłata podatku). Deklaracja CIT-8 musi w terminie ustawowym trafić do skarbówki również wtedy, gdy przedsiębiorca nie uzyskał przychodów, ani nie poniósł kosztów. Będzie to rozliczenie zerowe.
Deklaracje CIT-8 trzeba złożyć tylko w formie elektronicznej z użyciem bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą ważnego certyfikatu. Wyjątek w tym przypadku obejmuje przedsiębiorców, którzy uzyskali wyłącznie przychody zwolnione z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT i nie są płatnikami PIT dla zatrudnianych pracowników. Wówczas tacy przedsiębiorcy (będą to np. fundacje) mogą złożyć zeznanie w formie papierowej.
Potrzebne będą załączniki
Oczywiście wypełnienie CIT-8 to pierwszy krok do pełnego rozliczenia. Część przedsiębiorców do deklaracji rocznej musi dołączyć odpowiednie załączniki. W tym roku pojawiły się nowe. Wśród nich jest CIT/PM, służący do rozliczenia exit tax, a więc podatku od niezrealizowanych zysków. Nowy druk złożą więc wszyscy przedsiębiorcy, którzy przenieśli w ubiegłym roku składniki majątku za granicę na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. W CIT/PM trzeba m.in. podać wartość rynkową takich składników i przewidywany termin ich przeniesienia z powrotem na terytorium Polski.
Inny nowy załącznik to CIT/IP i złożą go podatnicy korzystający z ulgi IP BOX. W ramach tej preferencji można korzystać z 5% stawki podatku do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych.
Trzeci nowy druk to CIT/WW. Wykazuje się w nim dochody z walut wirtualnych.
Nowością w druku CIT-8 są też rubryki, w których przedsiębiorcy informują m.in. o: stosowaniu preferencyjnej 9-proc. stawki podatku oraz pozwalające wskazać okresy zawieszenia działalności, poinformować o wyborze wpłaty zaliczek kwartalnych i uproszczonych, o wyborze lub rezygnacji z metody ustalania różnic kursowych według zasad z ustawy o rachunkowości.
Dotrzymanie terminu jest ważne
Warto pamiętać o terminowym złożeniu deklaracji CIT-8 i o uregulowaniu podatku, jeśli dopłata z rozliczenia wyjdzie. Niedopełnienie tych obowiązków może narazić przedsiębiorców na sankcje, również finansowe, wynikające z Kodeksu karnego skarbowego.
Zapraszam do pobrania naszego bezpłatnego raportu Rewolucja w CIT 2019/2020