W związku z pandemią koronawirusa szef MF wydłużył termin na złożenie niektórych informacji podatkowych – chodzi o informacje ORD-U i IFT-2R za ubiegły rok.
Minister Finansów trzymał w niepewności podatników i doradców do ostatniej chwili. Rozporządzenie, na podstawie którego nastąpiła ta zmiana, zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 31 marca 2020 r. (pod pozycją 563) i weszło w życie w momencie ogłoszenia. Minister Finansów jako nowy termin na dopełnienie obowiązków związanych ze złożeniem wspomnianych informacji wskazał koniec 5. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek sporządzania i przekazywania, bez wezwania przez organ podatkowy, informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego. Służy do tego druk ORD-U i trzeba go przygotować oraz przekazać do skarbówki, jeśli:
- jedna ze stron umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub
- inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające, w każdym z nich, do co najmniej 5% wszystkich praw głosu, lub
- nierezydent, będący stroną umowy, posiada w Polsce przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo w rozumieniu odrębnych przepisów
– i jeżeli podmiot zobowiązany do sporządzenia i przekazania informacji wiedział lub mógł wiedzieć, przy zachowaniu należytej staranności, o fakcie posiadania takich udziałów lub o fakcie posiadania przez nierezydenta przedsiębiorstwa, oddziału lub przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przepisy precyzują, że ORD-U sporządza się za rok podatkowy i przesyła do naczelnika urzędu skarbowego właściwemu ze względu na adres siedziby albo miejsce zamieszkania podmiotu sporządzającego informację, w terminie trzech miesięcy, licząc od zakończenia tego roku podatkowego. To oznacza, że podatnicy zyskali dodatkowe dwa miesiące na dopełnienie tego obowiązku.
Podobnie będzie w przypadku podatników CIT, których przepisy obligują do przesłania podatnikom nieposiadającym siedziby lub zarządu na terytorium Polski oraz urzędowi skarbowemu – informacji o dokonanych za granicę wypłatach i pobranym podatku (IFT-2R). Co do zasady, płatnicy muszą przesłać informację w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat należności. Tu również Minister wydłużył termin na dopełnienie tych obowiązków o 2 miesiące.
Z uwagi na możliwość wystąpienia przesuniętego roku podatkowego (innego niż kalendarzowy), rozporządzenie reguluje, iż wydłużenie czasu na złożenie informacji ORD-U stosuje się, gdy termin ten upływa w okresie od 31 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r. Natomiast przedłużenie terminu na złożenie informacji IFT-2R dotyczy płatników, których rok podatkowy skończył się w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.
Czytaj więcej o „Tarczy antykryzysowej”:
- objaśnienia MF do rozwiązań COVID-wych,
- księgowe i podatkowe ujęcie wybranych instrumentów wsparcia tarczy antykryzysowej,
- przegląd założeń „tarczy antykryzysowej 4.0”,
- „tarcza antykryzysowa 4.0” – zmiany w rozliczeniach podatkowych,
- dopłaty z budżetu do odsetek dla firm – „tarcza antykryzysowa 4.0”.